czwartek, 25 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 7537 wyświetleń

Wieści z Niećkowa

Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie w związku z nadaniem przez kapitułę Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza, Medalu Świętego Izydora Oracza za Szczególne Zasługi w Rolnictwie Ludowemu Zespołowi „Kłosek” funkcjonującemu przy Zespole Szkół w Niećkowie zaprasza na uroczystość wręczenia medalu wszystkich absolwentów, nauczycieli oraz osoby związane przez lata z zespołem, które w sposób istotny przez zaangażowanie się w pracę zespołu, taniec i śpiew przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu.

Uroczystości odbędą się na Sali gimnastycznej w dniu 09.05.2015 godzina 11.00. W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz władze kościelne. Niech w tak podniosłej uroczystości przy młodych ludziach należących aktualnie do zespołu Kłosek nie zabraknie ludzi którzy swą pasją i poświęceniem zapracowali na zauważony sukces.

Spotkajmy się w tym dniu w Niećkowie – zapraszam Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie Dariusz Koniecko

 

 

Informacje o zespole

„Szukaj przyjaciół tam, gdzie śpiewają, źli ludzie pieśni nie znają” Ta maksyma stała się iskierką do powołania w 1980 roku Zespołu Ludowego „KŁOSEK” w Zespole Szkół w Niećkowie i wiernie przyświeca jego działalności do dnia dzisiejszego. Młodzież, kształcąca się w szkole, pochodzi z różnych kultur etnograficznych: Mazowsza, Kurpi i Podlasia. Inicjatywa powołania zespołu pozwoliła zintegrować  młodzież, a dodatkowo stała się czynnikiem rozwoju wokalnych i tanecznych talentów uczniów szkoły. Przez 35 lat swojej działalności Zespół uświetniał muzyką, śpiewem i tańcem uroczystości gminne, środowiskowe, powiatowe i wojewódzkie. Niektóre z jego występów emitowane były w programach ośrodków regionalnych TV w programie II TV i Polskim Radiu. Zespół wielokrotnie uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Artystycznego, odnosząc mniejsze lub większe sukcesy (w swoim dorobku posiada 6 pucharów zdobytych w przeglądzie). W latach 90-tych Zespół niejednokrotnie prezentował swój repertuar na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Promował bogaty dorobek kulturowy naszego regionu również poza granicami kraju wyjeżdżając z gościnnymi występami do Czech, Niemiec. „KŁOSEK” wyjeżdżał również na Litwę w ramach współpracy ze Wspólnotą Polską. W 2012 roku „Kłosek” uczestniczył w Jarmarku Jagiellońskim w Bielsku Podlaskim. W 2013 roku w Białymstoku oraz w 2014 roku w Łomży Zespół uczestniczył w paradzie województwa podlaskiego, podczas której występ zespołu stanowił jeden z punktów programu. „KŁOSEK” występował charytatywnie w Warszawie w Teatrze Roma (scena św. Barbary) na rzecz dzieci z Afryki. W 2014 roku w ramach regionalnej wymiany młodzieży, „KŁOSEK” występował na „Baligrodzkim Festiwalu Kultur” Bieszczady 2014.

Zespół Ludowy „KŁOSEK” ma ogromne zasługi dla kultywowania i promowania dziedzictwa kulturowego i religijnego Podlasia. Od 35 lat pieśnią i tańcem rozsławia kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia oraz promuje dobre imię szkoły.

 

 

Informacje o stowarzyszeniu

Celem i zadaniem Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza jest ugruntowanie pamięci i chwały dla najistotniejszych wartości, obecnych we wsi i w polskim rolnictwie. W tym celu wykorzystano życie Św. Izydora oraz nauki moralne wyrastające z Jego czci i kultu, na przestrzeni tysiąclecia.

Święty Izydor jest wielkim pasjonatem rolnictwa, z jego serdeczną dobrocią, dziecięcym zaufaniem w Bogu i skrzętną pracowitością. Piękny ten obraz winien każdego przejąć czcią dla najważniejszego stanu w społeczeństwie. Do stanu tego należeli najczcigodniejsi patriarchowie Starego Zakonu, stan ten Jezus Chrystus wysoko podniósł i nakazał go szanować, kiedy głosząc swoją naukę, brał wzory ze stanu wieśniaczego, mówiąc o rolniku siejącym ziarno, o właścicielu winnicy, o dobrym pasterzu, o bogatym połowie ryb, o skarbie w roli, o kąkolu w pszenicy, o żniwiarzach itd. Stan wieśniaka jest też bez wątpienia najszczęśliwszy. Wprawdzie praca jego jest ciężka i odbywa się nieraz wśród słoty, niepogody lub burzy, ale jest zatrudnieniem najzdrowszym. Bez ustanku otacza go przyroda i świeże powietrze.

Wieśniak jest szczęśliwy przez swe wychowanie religijne. Jest dobrze obeznany z najcenniejszą nauką o objawieniu i bojaźni Bożej. Już samo jego powołanie czyni go religijnym; wie on, że może orać, siać, sadzić i podlewać, ale wzrost roślin przez siebie sianych lub sadzonych

 

Opis medalu:

Awers:

Z tuzina (12) garści dorodnych kłosów pszenicy, każda po 5 źdźbeł, jest ukształtowana przepiórka w formie krzyża (przepiórka staropolski zwyczaj pozostawiania przez żeńców kępki niezżętych źdźbeł zboża, a następnie ozdabianych wstążkami i kwiatami, przy której modlono się, śpiewano, tańczono i spożywano uroczysty podwieczorek).

Krzyż najważniejszy symbol wyznawania naszej chrześcijańskiej wiary.

W intencji autora opisu - 12 garści źdźbeł pszenicy symbolizuje „wieniec na głowie Maryi z gwiazd dwunastu" (Apokalipsa 12.1), a także oznaczają 12 apostołów i credo składające się z 12 dogmatów, będących ewangelicznym streszczeniem naszej wiary.

Każde ramię krzyża składa się z mendla (15) źdźbeł, a cała przepiórka z kopy (60) kłosów symbolizujących liczbę snopów przyjmowanych dawniej przez żniwiarzy do wstępnego szacunku plonu.

Ramiona krzyża, w połowie ich długości, łączy w kształcie koła wstęga z napisem: „Przykład Twojej hojności i dobroci niech nas zachęca".

W części centralnej przepiórki, źdźbła są spięte rondem, na którym posadowione jest godło RP (orzeł polski z koroną nad głową, z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, według tarczy z Zamku Królewskiego w Warszawie II pół. XVIII w.), a więc z okresu zrodzenia, się królewskiego zamysłu ustanowienia Orderu Świętego Izydora Oracza, za Szczególne Zasługi w Dziedzinie Rolnictwa.

 

Rewers:

W otoku jest zawarta nazwa medalu, a w centralnej części są określone zasługi, dla których został on ustanowiony. W górnej, centralnej części medalu umieszczono cztery kropki, symbolizujące 4 ewangelistów.

 

Awers i rewers medalu zawierają zatem zbiór symboli wiary, patriotyzmu, cnót świętego rolnika i pięknych obyczajów naszych Ojców, zawsze bliskich naszemu sercu.

czwartek, 25 kwietnia 2024

Krówka Matylda Poznaje Meksyk

środa, 24 kwietnia 2024

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.