czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 25 komentarzy
  • 10753 wyświetleń

Najubożsi w Unii Europejskiej

     Pani

Ewa Kopacz

Premier Rządu RP

 

 

INTERPELACJA 
w sprawie

podjęcia skutecznych działań Rządu RP w obronie mieszkańców powiatu grajewskiego, w ich trudnej sytuacji ekonomicznej oraz zaniedbań w zakresie infrastruktury gospodarczej i społecznej.

 

            Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350 ze zm.) w zw. z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 298) składam interpelację w sprawie podjęcia skutecznych działań Rządu RP w obronie mieszkańców powiatu grajewskiego, w ich trudnej sytuacji ekonomicznej oraz zaniedbań w zakresie infrastruktury gospodarczej i społecznej.

 

Powiat grajewski oraz miasto Grajewo, zaliczane są do podregionu łomżyńskiego (NUTS 3), który należy do najuboższych podregionów w Unii Europejskiej oraz stanowi jeden z najbiedniejszych regionów w kraju, zaliczony w 2013 roku do siedmiu najsłabszych gospodarczo podregionów w Polsce. Szczególnie trudną sytuację obserwuje się na terenach wiejskich, gdzie zamieszkuje prawie połowa (45%) mieszkańców regionu. Dlatego wobec niskich dochodów samorządu powiatowego, należy podjąć pilne działania ze strony rządu dla zapewnienia godziwych warunków życia mieszkańców tego najuboższego regionu Polski i Europy.

Powiat grajewski stanowi region o wyraźnie rolniczym profilu produkcji, dużych walorach przyrodniczych oraz wypoczynkowo-turystycznych. Miasto Grajewo jest ośrodkiem o wyraźnym rozwoju gospodarczym i społecznym, z lokalizacją dużego zakładu mleczarskiego, stanowi ważny ośrodek wzrostu, dlatego rozwój miasta ma istotny wpływ na sytuację powiatu zagrożonego strukturalnym wykluczeniem. Wyrazem tego jest bardzo wysoki od pięciu lat poziom  bezrobocia rejestrowanego, wynoszący ok. 23% i 4165 osób ( o 7,6 pkt. proc. większy niż w województwie podlaskim) i równie duże bezrobocie ukryte w gospodarstwach rolnych, ujemny przyrost naturalny, stała migracja na poziomie 200-300 osób rocznie w celach zarobkowych w kraju lub za granicą. W konsekwencji aż 16% mieszkańców korzysta ze środowiskowej pomocy społecznej, co przy bardzo niskim lokalnym wskaźniku rozwoju społecznego (LHDI), powoduje, że powiat grajewski zaliczany jest do powiatów o najgorszych warunkach rozwoju, z uwagi na wskaźniki zdrowotne, poziomu edukacji i średni poziom dochodów. Problemem jest też niski poziom nasycenia infrastrukturą techniczną na obszarach wiejskich. Uporządkowania wymaga szczególnie gospodarka wodno-ściekowa, w tym budowa systemów kanalizacji powiązanych z oczyszczalniami ścieków - instalacje kanalizacyjne posiada zaledwie 20% gospodarstw.

Wysoki udział użytków rolnych i niewielki udział przemysłu w gospodarce lokalnej oznaczają, że produkcja rolnicza stanowi podstawowy kierunek działalności gospodarczej. Na terenie powiatu grajewskiego dominują przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa spożywczego, w tym jeden z największych zakładów przetwórstwa mleka w kraju SM Mlekpol oraz zakłady produkcji materiałów budowlanych, produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych  i drewnianych. Produkcja rolnicza koncentruje się na tradycyjnej dla tego regionu produkcji mleka. Znaczenie ma też produkcja trzody chlewnej i produkcja zbóż oraz przetwórstwo pasz dla produkcji zwierzęcej. Produkcja mleka i jego przetwórstwo decyduje o sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych powiatu. Dlatego cenna jest ziemia rolna i użytki zielone. Istotnym zagrożeniem dla produkcji rolniczej jest niedostateczny stan infrastruktury technicznej, szczególnie dostęp do wody oraz stan melioracji użytków zielonych na trudnych warunkach środowiskowych, ale ważne są też zaniedbania w zakresie infrastruktury społecznej na obszarach wiejskich. Zagrożone są warunki zapewnienia edukacji dzieci wiejskich, wobec likwidacji szkół, bibliotek i ośrodków kultury. Dostrzegane bariery rozwoju wskazują na potrzebę wsparcia dla rozwoju rolnictwa i zachowania żywotności obszarów wiejskich oraz tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich, celem ograniczenia migracji młodych osób za chlebem.

 Zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców powiatu w związku drastycznym spadkiem opłacalności produkcji mleka, wskutek objęcia embargiem produktów mleczarskich na rynek rosyjski oraz spadku popytu na krajowym rynku mleka. W produkcji mleka powiat grajewski z produkcją prawie 6 krotnie większą niż średnia krajowa produkcja na poziomie powiatu, należy do liderów w województwie, co oznacza, że podstawą produkcji są duże i nowoczesne gospodarstwa specjalistyczne. One są szczególnie narażone na po raz kolejny, na pokrycie kosztów przekroczenia kwot mlecznych w ostatnim roku obowiązywania tej regulacji unijnej na poziomie 0,9 zł/l, w dużej mierze wskutek braku działań ze strony ministra rolnictwa w zakresie ograniczenia skutków tego przepisu dla rolników. W praktyce oznaczać to może duże zagrożenie dla najlepszych gospodarstw mleczarskich i zakładu mleczarskiego w Grajewie.

Brak stabilności dochodów rolników powiatu grajewskiego wiąże się też z załamaniem się produkcji trzody chlewnej w sytuacji wystąpienia w województwie podlaskim choroby ASF i spadku opłacalności tej produkcji wskutek importu taniego mięsa. Kryzys w hodowli trzody chlewnej oznacza też ograniczenie produkcji zbóż, przemysłu paszowego i dalsze pogorszenie dochodów gospodarstw rolniczych i opłacalności produkcji, a tym samym trwały regres w produkcji rolniczej w powiecie grajewskim.

Powiat grajewski jest atrakcyjny turystycznie i krajoznawczo, o czym decyduje przede wszystkim korzystna lokalizacja na szlaku turystycznym do pojezierza suwalsko-augustowskiego, nieskażone środowisko, bogactwo lasów, lokalizacja Biebrzańskiego Parku Narodowego czyste wody i jeziora oraz bogate tradycje kulturowe.  Barierą rozwoju jest brak infrastruktury turystycznej, bazy informacyjnej, pogarszający się stan dróg oraz zanieczyszczanie środowiska przyrodniczego odpadami i ściekami z rolnictwa oraz niezagospodarowanej gnojowicy, stanowiącej efekt intensyfikacji produkcji mleka na terenie powiatu. Wymaga to niezbędnych nakładów na budowę i modernizację bazy turystycznej, czego nie jest w stanie wykonać samorząd lokalny.

Duża część powiatu grajewskiego jest objęte programem Natura 2000, którego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Na obszarach cennych przyrodniczo w otoczeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego, rozwija się turystyka, jednak budowa infrastruktury turystycznej wiąże się z ponoszeniem dużych nakładów finansowych, co zdaniem samorządowców powinna przewidywać rozsądna polityka turystyczna oparta na zrównoważonym rozwoju, aby z cennych zasobów przyrody mogły korzystać nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia. Dlatego należy uprościć procedury i metody opracowywania wszelkich dokumentacji z zakresu ochrony środowiska i ograniczyć jej zakres do niezbędnego minimum. Brak jest jasnych i czytelnych kryteriów dofinansowania inwestycji proekologicznych na tych obszarach. Zdaniem samorządów powinny też być zapewnione odpowiednie środki na rekompensatę podwyższonych kosztów sporządzania dokumentacji inwestycyjnych na obszarach chronionych oraz każdy powinien mieć zapewniony ekwiwalent za utracone przychody z tytułu objęcia obszaru ochroną.

Obrona rolnictwa i warunków godziwego życia mieszkańców powiatu grajewskiego stanowi podstawową rację stanu dla tego regionu, dlatego pozwalam sobie sformułować pytania do Pani Premier.

 

Pytania:

  1. Poczynione przez producentów mleka w powiecie grajewskim inwestycje w gospodarstwach tworzone są obok niezbędnego udziału własnego w dużej części z kredytów długoterminowych. Straty dochodów z produkcji mleka spowodują duże trudności w spłacie tych zobowiązań. Jakie działania zostaną podjęte przez rząd RP, aby przeciwdziałać bankructwom polskich producentów i przetwórców mleka?

 

  1. Producenci mleka w powiecie grajewskim uwierzyli w zapewnienie Rządu RP, że istnieją możliwości uniknięcia kar za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015. Jakie dodatkowe instrumenty krajowe zostaną uruchomione w związku z tą nadzwyczajną sytuacją zagrażającą podstawą bytu dla regionu łomżyńskiego, gdzie specjalistyczne, nowoczesne gospodarstwa mleczarskie zagrożone są upadkiem, a to spowoduje destabilizację całego regionu i zagrozi bezpieczeństwu ekonomicznemu podmiotów pracujących na rzecz mleczarstwa?

 

  1. Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w bliskim sąsiedztwie hodowców trzody chlewnej w powiecie grajewskim, naraziło tych hodowców na spadek cen żywca wieprzowego, ograniczenie a często praktyczne zablokowanie sprzedaży żywca poza region, drastyczny spadek opłacalności, co realnie prowadzi do likwidacji tego kierunku produkcji rolniczej. Jakie działania podejmie Rząd RP dla ochrony produkcji trzody chlewnej w regionach sąsiadujących z ogniskami choroby ASF oraz jakie przewidywane są instrumenty wsparcia dla producentów trzody chlewnej w tych regionach wobec dramatycznego spadku opłacalności produkcji?

 

  1. Powiat grajewski należy do najbiedniejszych w kraju i Unii Europejskiej, o najgorszych warunkach rozwoju, trwale ubożeje i wyludnia się, a trwałe bezrobocie przekroczyło już stan krytyczny, szczególnie wśród osób młodych, którzy stanowią już prawie 22% bezrobotnych. Jakie działania przewiduje Rząd RP dla zatrzymania  exodusu ludzi młodych z ich rodzinnych stron, co zrobi aby bezrobotni znaleźli zatrudnienie w regionie i nie musieli wyjeżdżać z Polski w poszukiwaniu pracy na obczyźnie?

 

  1. Funkcjonowanie obszarów Natura 2000 i gospodarowanie na tych terenach- w zakresie produkcji rolniczej i działalności turystycznej budzi kontrowersje samorządów lokalnych.

Czy istnieje możliwość uproszczenia procedur i metod opracowywania  na tych obszarach wszelkich dokumentacji z zakresu ochrony środowiska i ograniczenie jej zakresu do niezbędnego minimum? Czy Rząd ma zamiar zapewnić środki na rekompensaty poniesionych kosztów oraz utraconych dochodów z tytułu objęcia obszaru ochroną dla samorządów jak i dla mieszkańców?

 

  1. Podstawą rozwoju obszarów wiejskich jest dostępność infrastruktury technicznej takiej jak sieć wodociągowa i kanalizacyjna oraz urządzenia ochrony środowiska i sieć melioracji wodnych, szczególnie na obszarach o intensywnej produkcji zwierzęcej, gdzie powstają duże ilości gnojowicy, a taka sytuacja jest w powiecie grajewskim. Jakie działania podejmie Rząd RP aby zmienić stan zapóźnienia w realizacji inwestycji infrastrukturalnych i zagrożenia środowiska naturalnego z tytułu zwiększonej intensywności produkcji mleka i powstawania dużych ilości gnojowicy, wylewanej na pola i łąki?

 

 

 

 

 

                                                                                  Z poważaniem     

                                                                                                    Lech Antoni Kołakowski   
                                                                                                       Poseł na Sejm RP

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (25)

ładnie napisane, zawsze lepiej robić coś niż nic. Szkoda, że tak blisko do wyborów:)

Wybory się zbliżają to i pytania do rządu o powiecie są. Ale pytaniami Panie Pośle nam Pan nie pomoże, na pytania był czas na początku kadencji, teraz czas na rozliczenie i takie w związku z Panem nastąpi.

Czuć już kampanię wyborczą! Gdzie Pan poseł był przez te lata i jak dotychczas głosował?

Nasz Pan Poseł obudził się trochę wcześniej niż nasz ustępujący Prezydent Komorowski. Byc może jest to dobry ruch z jego strony. Ciekawe czy to pismo dotarło do adresata?

poseł obudził się przestraszony, że dostanie kopniaka w zad i będzie musiał szukać roboty w Anglii zaczął kręcić się jak owsik w d.. Prawdopodobne, że Jarcio wydał rozkaz do ,,działań" pozorancko-zaczepnych, a że poseł leniwy ale zmyślny (wie jak pozorami otumaniać ludzi) aby się nie narobić zaczął pisać listy. Będzie pisał aż do wyborów ciekawe czy z nimi chodzi na pocztę czy tylko publikuje w wioskowych mediach i gazetkach dawanych do chleba.

Brawo Panie Pośle,koalicja rządząca zajęta czerpaniem korzyści z tytułu bycia przy sterach władzy zapomniała o najsłabszych ludziach i regionach.mam nadzieję,że Pana głos będzie słyszalny.

Napisana cała prawda tylko Panie Pośle miej litość dla mieszkańców naszego regionu i wyślij lub odczytaj swój list skierowany do Pani Premier na obradach Sejmu .Wtedy tu na tym portalu zamieść jej odpowiedz co ona na to . Bo niestety Pani Premier nie czyta portalu E-Grajewo.Czyli mi tu pachnie kiełbaso przedwyborczą a nie chęcią pomocy

Przecież w Grajewie i powiecie od lat rządzi PiS!!! Rozumiem, że to doprowadziło do opisywanej biedy i tylko PO moze z niej miasto i powiat wyciągnąć. Mieszkańcy tego jednak nie chcą skoro dalej głosują na PiS.

Zamiast wziąć sie do pracy, zaczęto dziadiwać

aleź wstyď dla Grajewa, obciach na całą Polskę

My Dziady Kalwaryjskie dziękujemy Panu Posłowi o wstawienie się za nas u Pani Premier. Swym pojmowaniem rzeczywistości nie zdawaliśmy sprawy z tak tragicznej sytuacji w której się znajdujemy. Nasze beznadziejne położenie sprawia, że wstydzimy się prosić pomoc. Nie chcemy peszyć Pana Posła swym lichym wyglądem ale polecamy się dalszej pamięci.

Pan Duda nowy prezydent wszystko wyrówna, bo przecież zdobył na naszej biednej wsi tyle głosów, że nie zostawi Was w biedzie, hi, hi, hi ......

Przez 25 lat źle zarządzano Grajewem, a teraz źebranie od władz Polski. Panowie burmistrzowie wstydzcie się. Mamy dwa największe zaklady w Polsce i największe bezrobocie. Ale takie są wyniki jak kolesiostwo, brak etyki, pycha jest waźniejsze od dobra wspólnego. Grajewem powinien rzadzic przedsiębiorca, a nie nauczyciel.

Zmartwiony P-oseł tymi biednymi, co będą musieli opuścić stołki a zająć metalowe prycze w celach więziennych!

pan prezydent tyle mozew co pies na trawie

TYLKO PLATFORMA POMOŻE!!! śmiechu warte, przecież przez tyle lat (8) pomagała i to w jakim stanie jest miasto i jego mieszkańcy widać gołym okiem!!!
Myślący inaczej???

Ciekawe! Poseł PiS prosi o odsunięcie od władzy w Grajewie swoich kolegów z PiS, którzy tę władzę sprawują w naszym mieście od lat i doprowadzili do takiej biedy!!!

Fakty: Waszkiewicz - burmistrz, Curyło - przewodniczący Rady Miasta, Wolwark - sekretarz miasta - wszyscy sympatycy, zwolennicy PIS (II kadencje SPRAWOWALI władzę w GRAJEWIE). Kiełczewski - bezpartyjny (I kadencja). Latarowski - sympatyk, zwolennik PIS. Proszę na spokojnie przeanalizować co zbudowano, powstało nowego lub zostało rozpoczęte ? Bez napinki, obiektywnie! (porównajcie jak rozwijała się Polska wschodnia (PIS) i Zachodnia (PO_) . Za czyjej kadencji żłobki zamieniono na świątynie? Kiedy wbito łopatę pod basen/?

Głosujcie Kochani Grajewianie na tych, co przypominają sobie o Was przed wyborami, a potem mają już Was głęboko w 4 literach, skoro daliście im z łaski swojej ukochane stołki . Widocznie jest Wam z PIS -em po drodze , więc w Pażdzierniku macie okazję znów się pokazać ze swoim dobrym sercem i dać im następne stołki głosując na nich. Gwarancja - za cztery lata znów wybrańcy przypomną, że są Ci, którzy są potrzebni, aby dostać się znów do koryta . Powodzenia w głosowaniu, na pewno pomogą jak Pan Kołakowski w obwodnicy i Waszym ubóstwie i biedzie.

„Potrzebni są nam ludzie o mocnym kręgosłupie,który nie chwieje się wraz z każdą zmianą wiatru. Decyduje o tym posiadanie hierarchii wartości,do której jest się przywiązanym i z której nie zamierza się rezygnować. Uparta obrona tych wartości stanowi o postawie,którą nazywamy godnością. Potrzebni są nam ludzie wrażliwi na krzywdę i niezasłużone przywileje,ludzie, którzy spieszą innym z pomocą i nie odwracają się od przyjaciół,gdy im się nie powiedzie. Walczą,gdy zachodzi po temu potrzeba,przestrzegają reguł gry,nie rzucają się w trzech na jednego i nie kopią pokonanych. Potrzebni są nam ludzie uczciwi wobec siebie i wobec innych,ludzie, którym się ufa. Brak zaufania bowiem w obcowaniu z ludźmi czyni społeczeństwo chorym.”(Maria Ossowska)
„Powinniśmy wszyscy, jako obywatele,mimo olbrzymich przeszkód,z zaciętą i stoicką determinacją,rozsądnie zdefiniować prawdę własnego życia,naszych społeczeństw. To nasz podstawowy obowiązek. To nawet imperatyw. Dopóki taka determinacja nie pojawi się w naszej wizji politycznej,dopóty nie ma żadnej nadziei na odbudowanie tego,co właśnie tracimy – naszej ludzkiej godności”.(Harold Pinter z książki”W imię praw człowieka”)

Sami nie potrafimy nic zrobić tylko umiemy skamleć: dajcie nam i pomóżcie. Ale jak inwestorzy pukają do drzwi i chcą budować to najmądrzejsi radni mówią nie bo nie. Tylko tak dalej Grajewo!!!

"Kto sie biedny urodzil ten biedny zdechnie"
.

A NA SESJI ZNOW BĘDZIE... W DNIU BYŁEM W ....,W DNIU BYLEM W .... itp hej kolego powiedz na sesji co juz zrobiłes dla miasta.. inni zrobią stokroc lepiej

a jakie ,to atrakcje turystyczne- wysyp kleszczy w lasach, na łąkach, skwerach ,w parkach i ogródkach ,życzę więc miłego spędzenia czasu na terenie powiatu grajewskiego i oby was kleszcz nie dopadł ,bo leczenie jest potem drogie , nieskuteczne ,a właściwie wcale tego się nie da wyleczyć, więc omijajcie te tereny, lepiej wybrać się na Białoruś czy do Kaliningradu tam potrafią leczyć gdy zajdzie potrzeba ,a Grajewo zaorać i posiać lawendę ,to się kleszcze wyprowadzą...ps. miłego odpoczynku.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.